Změny v obsazení rozhlasového multiplexu DAB firmy TELEKO digital

Změny v obsazení rozhlasového multiplexu DAB firmy TELEKO digital

Vážení přátelé digitálního rozhlasu DAB+, od 15.1. 2020 dochází ke změnám ve složení vysílaných rozhlasových stanic v multiplexech společnosti TELEKO digital,a.s. – název sítí je nově DAB1 a DAB2. V naší rozhlasové digitální síti přestává vysílat převážná část programů Českého rozhlasu. Český rozhlas přešel do svého vlastního multiplexu, který se identifikuje ČRo DAB+. Stávajícími vysílanými stanicemi jsou country Rádio Samson, hitové DAB plus Top 40, křesťanská stanice Rádio Proglas, rádio pro děti Pigy (dostupné pouze v síti DAB2) a některé vybrané regionální stanice Českého rozhlasu – Sever a Hradec Králové.

Zbývající volná kapacita je nabízena stávajícím nebo novým soukromým rozhlasovým stanicím. K vysílání zemského digitálního rozhlasu je nutná licence od Rady ČR pro rozhlasové a televizní vysílání.

K příjmu digitálního rozhlasového vysílání ze zemských vysílačů je nutný přijímač, který podporuje vlnový rozsah označený jako DAB+. Tyto přijímače jsou již dostupné ve většině elektro prodejen nebo supermarketech. V nových automobilech jsou tyto přijímače také již běžně objednatelné. Od konce tohoto roku navíc bude platit nová direktiva EU, která nařizuje povinnost všem automobilkám osazovat do všech vozidel rozhlasové přijímače podporující toto nové rozhlasové pásmo. U starších vozidel je možno si nainstalovat DAB+ autoadaptér.